Cinema and Events History

2020

Made in Canada: Never Cry Wolf

ALC
Sep 12 at 8:45 pm

Smoke Signals

ALC
Sep 11 at 11:30 pm

Made in Canada: Arrival

ALC
Sep 11 at 8:45 pm

We Are Little Zombies

ALC @ Home
Online Aug 14–Sep 11

All the Wild Horses

ALC @ Home
Online Aug 14–Sep 11

John Lewis: Good Trouble

ALC @ Home
Online Jul 31–Sep 4

White Riot

ALC @ Home
Online Jul 24–Sep 4

The Assistant

ALC @ Home
Online Jul 10–Aug 7

White Lie

ALC @ Home
Online Jul 10–Aug 7

The Body Remembers When the World Broke Open

ALC @ Home
Online Jun 26–Jul 23

The Last Black Man in San Francisco

ALC @ Home
Online Jun 26–Jul 23

Marona's Fantastic Tale

ALC @ Home
Online Jun 19–Jul 30

In My Blood It Runs

ALC @ Home
Online Jun 19–Jun 26

Sovereign Soil

ALC @ Home
Online Jun 12–Jul 24

Kedi

ALC @ Home
Online Jun 5–Jun 5

Made in Bangladesh

ALC @ Home
Online Jun 3–Jun 18

The Booksellers

ALC @ Home
Online May 29–May 29

Nahanni River of Forgiveness

ALC @ Home
Online May 25–Jun 11

Beanpole

ALC @ Home
Online May 22–May 22

Straight Up

ALC @ Home
Online May 22–May 22

Capital in the Twenty-First Century

ALC @ Home
Online May 15–Jun 12

Shift

ALC @ Home
Online Apr 22–Apr 23

All It Gives

ALC @ Home
Online Apr 22–Apr 23

Memory Trap: The Herd That Wouldn’t Disappear

ALC @ Home
Online Apr 22–Apr 23

Camera Trap

ALC
Apr 22 at 12:01 am

Queen & Slim

ALC
Mar 2 at 8:15 pm

Jo Jo Rabbit

ALC
Mar 2 at 6:00 pm

Les Misérables

ALFF
Feb 24 at 8:15 pm

Maxima (Encore)

ALFF
Feb 17 at 8:15 pm

Sovereign Soil (Encore)

ALFF
Feb 17 at 6:00 pm

And Then We Danced

ALFF
Feb 9 at 7:00 pm

The Hottest August

ALFF
Feb 9 at 5:00 pm

Haida Modern

ALFF
Feb 9 at 2:30 pm

Wik Vs. Queensland

ALFF
Feb 9 at 10:30 am

White Lie

ALFF
Feb 8 at 6:00 pm

Anne at 13,000 ft.

ALFF
Feb 8 at 3:00 pm

Artist Talk: Casey Koyczan

ALFF
Feb 8 at 2:30 pm

The Seer and the Unseen

ALFF
Feb 8 at 10:30 am

Bacurau

ALFF
Feb 7 at 10:00 pm

Portrait of a Lady on Fire

ALFF
Feb 7 at 7:30 pm

For Sama

ALFF
Feb 7 at 5:15 pm

One Man Dies a Million Times

ALFF
Feb 7 at 2:30 pm

A Place of Tide and Time

ALFF
Feb 7 at 12:00 pm

ALFF After Hours: NÀHGĄ

ALFF
Feb 6 at 9:30 pm

James vs. His Future Self

ALFF
Feb 6 at 8:15 pm

Martin Eden

ALFF
Feb 6 at 2:00 pm

Martha: A Picture Story

ALFF
Feb 6 at 12:00 pm

ALFF After Hours: Owen Steel

ALFF
Feb 5 at 9:30 pm

Danny

ALFF
Feb 5 at 8:00 pm

Murmur

ALFF
Feb 5 at 6:00 pm

Assholes: A Theory

ALFF
Feb 5 at 5:45 pm

Documentary Film Panel

ALFF
Feb 5 at 12:00 pm

Antigone

ALFF
Feb 4 at 8:30 pm

Analog Film Panel

ALFF
Feb 4 at 12:00 pm

Kuessipan

ALFF
Feb 4 at 12:00 pm

ALFF For Schools: 2040

ALFF
Feb 4 at 9:30 am

The Twentieth Century

ALFF
Feb 3 at 8:30 pm

L.A. Tea Time

ALFF
Feb 3 at 6:30 pm

Willie

ALFF
Feb 3 at 6:00 pm

Multimedia Curator's Talk

ALFF
Feb 3 at 5:00 pm

Nahanni: River of Forgiveness

ALFF
Feb 3 at 2:30 pm

Sorry We Missed You

ALFF
Feb 3 at 12:00 pm

Aurora Love

ALFF
Feb 2 at 8:45 pm

Sovereign Soil

ALFF
Feb 2 at 6:30 pm

The Whale and the Raven

ALFF
Feb 2 at 11:00 am

ALFF 2020 Pitch Event

ALFF
Feb 1 at 5:00 pm

Stew and bannock lunch

ALFF
Feb 1 at 11:30 am

Blood Quantum

ALFF
Jan 31 at 9:00 pm

Red Snow (ALFF 2020 Gala)

ALFF
Jan 31 at 6:00 pm

Pop-Up Video Art Wall

ALFF
Jan 31 at 5:00 pm

Parasite

ALC
Jan 27 at 8:30 pm

Little Women

ALC
Jan 27 at 6:00 pm

The Peanut Butter Falcon

ALC
Jan 13 at 6:00 pm

The Two Popes

ALC
Jan 6 at 8:15 pm

Marriage Story

ALC
Jan 3 at 8:00 pm

The Secret World of Arrietty

ALC
Jan 3 at 3:00 pm

2019

The Lighthouse

ALC
Nov 25 at 8:00 pm

Push

ALC
Nov 25 at 6:00 pm

Do the Right Thing

ALC
Nov 18 at 8:30 pm

The Peanut Butter Falcon

ALC
Nov 18 at 6:30 pm

Human Nature

ALC
Nov 17 at 5:30 pm

Le Petit Prince

ALC
Nov 17 at 2:30 pm

Honeyland

ALC
Nov 12 at 6:00 pm

Time Bandits

ALC
Nov 11 at 2:30 pm

2019 Yukon 48 Film Challenge

Other
Held on Nov 1 at 5:30 pm

Pain and Glory

ALC
Oct 28 at 8:15 pm

Free Trip to Egypt

ALC
Oct 28 at 6:00 pm

The Farewell

ALC
Oct 7 at 8:15 pm

Toxic Beauty

ALC
Oct 7 at 6:00 pm

Meeting Gorbachev

ALC
Sep 23 at 8:30 pm

The Loneliness Collective Open Studios

Other
Held on Sep 21 at 11:00 am

Yesterday

ALC
Aug 26 at 8:30 pm

Echo in the Canyon

ALC
Aug 26 at 6:30 pm

The Dead Don't Die

ALC
Aug 5 at 8:30 pm

The Biggest Little Farm

ALC
Aug 5 at 6:30 pm

Cult Cinema: Red Letter Day

Other
Held on Jul 13 at 8:30 pm

Gurrumul

Other
Held on Jul 13 at 6:30 pm

Tlatsini

Other
Held on Jul 13 at 6:00 pm

4 Wonderfully Off-Beat Shorts

Other
Held on Jul 13 at 3:00 pm

This Mountain Life

Other
Held on Jul 13 at 1:30 pm

North by Northwest: Yukon Short Films

Other
Held on Jul 13 at 12:00 pm

Short Films for Kids!

Other
Held on Jul 13 at 9:30 am

Minding the Gap

Other
Held on Jul 12 at 8:00 pm

Beneath the Broadcast

Other
Held on Jul 12 at 7:00 pm

Paris Pick: Solo and Funky

Other
Held on Jul 12 at 6:30 pm

The Song and The Sorrow

Other
Held on Jul 12 at 3:00 pm

Edge of the Knife (SGAAWAAY K'UUNA)

Other
Held on Jul 11 at 9:00 pm

Anash and the Legacy of the Sun Rock - Adäka

Other
Held on Jul 3 at 12:00 pm

Open Studio and Artist Talk with Jackie Olson

Other
Held on Jun 29 at 2:00 pm

Red Rover

ALC
Apr 15 at 8:30 pm

Modified

ALC
Apr 15 at 6:00 pm

Birds of Passage

ALC
Apr 1 at 8:15 pm

Apollo 11

ALC
Apr 1 at 6:00 pm

Jenni House: Songwriting Workshop

Other
Held on Mar 24 at 2:00 pm

The Favourite

ALC
Mar 18 at 8:00 pm

The World Before Your Feet

ALC
Mar 18 at 6:00 pm

The Woman Who Loves Giraffes

ALC
Mar 18 at 3:30 pm

Stan & Ollie

ALC
Mar 4 at 9:00 pm

This Mountain Life

ALC
Mar 4 at 7:00 pm

Mixed Match

ALC
Mar 2 at 8:00 pm

Untitled - Multimedia Installation

Other
Held on Feb 24 at 11:59 pm

The Grizzlies

ALC
Feb 18 at 8:00 pm

The Silver Branch

ALFF
Feb 10 at 5:00 pm

Amateurs (Amatörer)

ALFF
Feb 10 at 2:30 pm

When The Storm Fades

ALFF
Feb 10 at 12:00 pm

Canada C3: A Voyage

ALFF
Feb 10 at 10:00 am

Available Light Cabaret: Winter Trio

Other
Held on Feb 9 at 9:00 pm

If Beale Street Could Talk

ALFF
Feb 9 at 8:30 pm

Minding the Gap

ALFF
Feb 9 at 6:00 pm

This Is Congo

ALFF
Feb 9 at 3:00 pm

ALFF Experimental: Mangoshake

Other
Held on Feb 9 at 2:00 pm

The Grizzlies

ALFF
Feb 9 at 12:00 pm

Finding Big Country + Fast Horse

Other
Held on Feb 9 at 10:00 am

Border (Gräns)

ALFF
Feb 8 at 10:00 pm

Cold War (Zimna wojna)

ALFF
Feb 8 at 8:00 pm

The Distant Barking of Dogs

ALFF
Feb 8 at 3:00 pm

Wapikoni Shorts

ALFF
Feb 8 at 12:00 pm

A Colony (Une Colonie)

ALFF
Feb 7 at 8:30 pm

ALFF Experimental: Black Hole Mama + Fausto

Other
Held on Feb 7 at 6:30 pm

Shoplifters (Manbiki Kazoku)

ALFF
Feb 7 at 6:00 pm

What Is Democracy?

ALFF
Feb 7 at 3:00 pm

Mouthpiece

ALFF
Feb 6 at 8:30 pm

The Goose

Other
Held on Feb 6 at 8:30 pm

The Lord Eagle (Toyon Kyyl)

ALFF
Feb 6 at 2:30 pm

Wildlife

ALFF
Feb 5 at 8:30 pm

This Mountain Life

ALFF
Feb 5 at 6:00 pm

Our New President

ALFF
Feb 5 at 3:00 pm

Maj Doris

ALFF
Feb 5 at 12:00 pm

Warrior Women (School show)

ALFF
Feb 5 at 9:30 am

Firecrackers

ALFF
Feb 4 at 8:30 pm

Beautiful Boy

ALFF
Feb 4 at 2:00 pm

Warrior Women Panel Discussion

ALFF
Feb 4 at 12:00 pm

How To Bee (Opening Gala Film)

ALFF
Feb 3 at 7:00 pm

A.R.C.H.I.E 2

ALFF
Feb 3 at 11:00 am

Three Feathers

Other
Held on Feb 2 at 5:00 pm

Tia and Piujuq

ALFF
Feb 2 at 2:00 pm

BlacKkKlansman

ALC
Jan 19 at 7:30 pm

Inventing Tomorrow

ALC
Jan 19 at 5:00 pm

Roma

ALC
Jan 7 at 8:00 pm

Roma

ALC
Jan 7 at 5:00 pm

Free Solo

ALC
Jan 4 at 8:30 pm

Meditation Park

ALC
Jan 4 at 6:15 pm

Pom Poko

ALC
Jan 4 at 3:00 pm

2018

The Sisters Brothers

ALC
Nov 26 at 8:30 pm

Anthropocene: The Human Epoch

ALC
Nov 26 at 6:30 pm

The Happy Prince

ALC
Nov 12 at 8:00 pm

Transformer

ALC
Nov 12 at 5:30 pm

Spirited Away

ALC
Nov 12 at 2:00 pm

Rumble

ALC
Nov 4 at 7:00 pm

Fahrenheit 11/9

ALC
Oct 29 at 8:30 pm

Sharkwater: Extinction

ALC
Oct 29 at 6:30 pm

Documenting Jenni House

Other
Held on Oct 28 at 12:00 pm

MATANGI / MAYA / M.I.A.

ALC
Oct 15 at 6:00 pm

Sorry To Bother You

ALC
Oct 1 at 8:00 pm

Three Identical Strangers

ALC
Oct 1 at 6:00 pm

48-Hour Music Video Challenge - Screening!

Other
Held on Sep 28 at 6:00 pm

Artist Talk: Denis Côté

ALC
Sep 21 at 5:00 pm

Eighth Grade

ALC
Sep 17 at 8:00 pm

Gurrumul

ALC
Sep 17 at 6:00 pm

48-Hour Music Video Challenge

ALC
Aug 24 at 11:12 am

Cult Cinema: Highlander

ALC
Aug 7 at 8:00 pm

Cult Cinema: Kung Fu Hustle

ALC
Jul 17 at 8:00 pm

When They Awake

ALC
Jul 7 at 6:00 pm

Two Trains Runnin'

ALC
Jul 7 at 10:30 am

Short Films for Kids!

ALC
Jul 7 at 9:30 am

Cult Cinema: Manborg

ALC
Jul 6 at 10:00 pm

Kusama - Infinity

ALC
Jul 6 at 12:00 pm

Indian Horse

ALC
Jul 5 at 7:00 pm

Arctic Superstar

ALC
Jul 4 at 12:00 pm

Cult Cinema: Scanners

ALC
Jul 3 at 8:00 pm

Isle of Dogs

ALFF
Jun 24 at 6:00 pm

Cult Cinema: But I'm a Cheerleader

Other
Held on Jun 12 at 8:00 pm

Family - New and Old

Other
Held on May 29 at 8:00 pm

Cult Cinema: Holy Mountain

Other
Held on May 15 at 8:00 pm

Western

ALFF
Apr 23 at 8:00 pm

Castle In the Sky

ALFF
Apr 23 at 5:30 pm

Incidental Musics Launch Party

Other
Held on Apr 21 at 7:00 pm

Cult Cinema: Buffy the Vampire Slayer

Other
Held on Apr 17 at 8:00 pm

The Death of Stalin

ALFF
Apr 9 at 8:00 pm

Cult/Occult: FUBAR

Other
Held on Mar 27 at 8:00 pm

God’s Own Country

ALFF
Mar 26 at 7:45 pm

Mary And The Witch's Flower

ALFF
Mar 26 at 5:30 pm

The Shape of Water

ALFF
Mar 12 at 8:30 pm

Quest

ALFF
Mar 12 at 6:00 pm

Cult/Occult: Big Trouble in Little China

Other
Held on Feb 27 at 8:00 pm

I, Tonya

ALFF
Feb 26 at 8:00 pm

Blue

ALFF
Feb 26 at 6:00 pm

ALFF: ENCORE screening/ WARU

ALFF
Feb 12 at 8:00 pm

Faces Places (Visages Villages)

Other
Held on Feb 11 at 7:30 pm

Sweet Country

ALFF
Feb 11 at 4:30 pm

Untitled

ALFF
Feb 11 at 2:00 pm

City of Ghosts

ALFF
Feb 11 at 12:00 pm

The Breadwinner

ALFF
Feb 11 at 10:00 am

Porcupine Lake

ALFF
Feb 10 at 9:00 pm

Indian Horse

ALFF
Feb 10 at 6:00 pm

Video Art - Artist talk

Other
Held on Feb 10 at 4:00 pm

Never Steady Never Still

ALFF
Feb 10 at 3:00 pm

Les Rois Mongols (Cross My Heart)

ALFF
Feb 10 at 12:00 pm

Blue

ALFF
Feb 10 at 10:30 am

Les Affamés (The Ravenous)

ALFF
Feb 9 at 10:00 pm

Available Light Cabaret - K!MMORTAL

Other
Held on Feb 9 at 8:30 pm

The Square

ALFF
Feb 9 at 7:00 pm

A Better Man

Other
Held on Feb 9 at 4:30 pm

Sami Blood

ALFF
Feb 9 at 2:00 pm

Secrets from the Ice

ALFF
Feb 9 at 12:00 pm

My Father From Sirius

ALFF
Feb 8 at 6:00 pm

Unarmed Verses

ALFF
Feb 8 at 3:00 pm

Black Kite

Other
Held on Feb 8 at 12:00 pm

The Disaster Artist

Other
Held on Feb 7 at 8:30 pm

Let There Be Light

ALFF
Feb 7 at 6:00 pm

Spontaneous Collaborative Creation

Other
Held on Feb 7 at 5:30 pm

A Cambodian Spring

ALFF
Feb 7 at 3:00 pm

The Road Forward

ALC
Feb 7 at 12:00 pm

For Dear Life

ALFF
Feb 6 at 5:45 pm

In Search of Fellini

ALFF
Feb 6 at 3:00 pm

Waru

ALFF
Feb 5 at 8:30 pm

The Quiet Zone

ALFF
Feb 5 at 12:00 pm

Journeys to Adäka

ALFF
Feb 4 at 4:00 pm

In the Name of All Canadians

ALFF
Feb 4 at 1:30 pm

The Lazy Girl's Guide to Life

Other
Held on Feb 4 at 12:00 pm

Adventures in Public School

ALFF
Feb 4 at 11:00 am

ALFF 2018 Video Art Exhibition

Other
Held on Feb 4 at 11:00 am

2167: An Indigenous VR Project

ALFF
Feb 4 at 10:00 am

Best of Dead North Film Festival 2017

Other
Held on Feb 3 at 10:00 pm

2167: An Indigenous VR Project

ALFF
Feb 3 at 12:00 pm

Stop Animation Workshop with Amanda Strong

Other
Held on Feb 2 at 4:00 pm

Cult/Occult: Harold and Maude

ALFF
Jan 30 at 8:00 pm

Tanna

Other
Held on Jan 22 at 8:00 pm

Human Flow

ALFF
Jan 22 at 5:30 pm

Our People Will Be Healed

ALFF
Jan 15 at 7:00 pm

2018 Yukon 48 Film Challenge

ALFF
Jan 14 at 5:42 pm

Get Out

ALFF
Jan 8 at 8:00 pm

Jane

ALC
Jan 8 at 6:00 pm

Lady Bird

ALC
Jan 6 at 8:00 pm

Mountain

ALFF
Jan 6 at 6:00 pm

2017

The Florida Project

Other
Held on Nov 27 at 8:00 pm

Vancouver: No Fixed Address

Other
Held on Nov 27 at 6:00 pm

Loving Vincent

ALFF
Nov 13 at 8:00 pm

Swallows and Amazons

ALC
Nov 13 at 6:00 pm

Rumble

ALFF
Nov 5 at 6:30 pm

ALFF Industry consultation

ALFF
Nov 1 at 6:00 pm

The Blob

ALFF
Oct 31 at 8:00 pm

Rumble

Other
Held on Oct 30 at 8:00 pm

Detroit

Other
Held on Oct 10 at 8:15 pm

In Pursuit of Silence

Other
Held on Oct 10 at 6:00 pm

Dance Me Outside

Other
Held on Sep 29 at 9:00 pm

I Come in Peace

Other
Held on Sep 26 at 8:00 pm

A Ghost Story

Other
Held on Sep 25 at 9:00 pm

Dawson City: Frozen Time

ALC
Sep 25 at 6:00 pm

Neruda

Other
Held on Sep 11 at 9:00 pm

Shepard & Dark

ALC
Sep 11 at 7:00 pm

Cult/Occult: Night of the Comet

Other
Held on Aug 29 at 9:00 pm

Ken Foster

ALC
Aug 19 at 11:00 pm

The Other Half

ALC
Aug 17 at 9:30 pm

The Lost City of Z

ALC
Jul 17 at 9:00 pm

Journeys to Adäka

ALC
Jul 8 at 1:00 pm

Short Films for Kids!

ALC
Jul 8 at 10:30 am

The Sun at Midnight

ALC
Jul 7 at 6:00 pm

Weirdos

ALC
Jul 6 at 9:00 pm

Being Caribou

ALC
Jul 4 at 11:15 am

Forgotten Warriors

ALC
Jul 3 at 1:00 pm

Journeys to Adäka

Other
Held on Jul 2 at 8:00 pm

Stalker

ALC
Jun 26 at 9:30 pm

Maudie

Other
Held on Jun 26 at 7:00 pm

We Can't Make the Same Mistake Twice

Other
Held on May 28 at 8:30 pm

Indigenous Film Night (Empire of Dirt)

Other
Held on May 17 at 9:00 pm

The Salesman (Forushande)

ALC
Apr 11 at 9:00 pm

Kedi

ALC
Apr 11 at 7:00 pm

Paterson

Other
Held on Mar 12 at 9:00 pm

I am Not Your Negro

ALC
Mar 12 at 6:30 pm

The Red Turtle

ALC
Mar 12 at 4:00 pm

La La Land

ALC
Feb 17 at 9:00 pm

Angry Inuk

Other
Held on Feb 17 at 6:30 pm

I, Daniel Blake (closing film)

ALFF
Feb 12 at 7:30 pm

Aim for the Roses

ALFF
Feb 12 at 4:30 pm

Moonlight

ALFF
Feb 12 at 2:00 pm

Freightened

ALFF
Feb 12 at 12:00 pm

American Honey

ALFF
Feb 11 at 8:00 pm

Weirdos

ALFF
Feb 11 at 5:00 pm

Kiss and Cry

ALFF
Feb 11 at 3:00 pm

Riverblue

ALFF
Feb 11 at 12:00 pm

Long Way North (Free Screening)

ALFF
Feb 11 at 10:00 am

Gimme Danger

ALFF
Feb 10 at 10:00 pm

Toni Erdmann

ALFF
Feb 10 at 7:00 pm

Bluefin + Hand.Line.Cod.

ALFF
Feb 10 at 5:00 pm

To the Ends of the Earth

ALFF
Feb 10 at 12:00 pm

Manchester by the Sea

ALFF
Feb 9 at 8:30 pm

Maudie

ALFF
Feb 9 at 6:00 pm

Two Lovers and a Bear

ALFF
Feb 9 at 1:59 pm

Black Code

ALFF
Feb 9 at 12:00 pm

Maliglutit (Searchers)

ALFF
Feb 8 at 8:15 pm

I am the Blues

ALC
Feb 8 at 5:30 pm

The Apology

ALFF
Feb 8 at 2:00 pm

Québec My Country Mon Pays

ALC
Feb 7 at 5:30 pm

Gulîstan: Land of Roses

ALFF
Feb 7 at 2:00 pm

Limit is the Sky

ALFF
Feb 7 at 12:00 pm

Arctic Secrets: Yukon Wild

ALFF
Feb 6 at 5:00 pm

Putuparri and the Rainmakers

ALFF
Feb 6 at 2:00 pm

Angry Inuk (Opening Gala Film)

ALFF
Feb 5 at 6:45 pm

Window Horses

ALFF
Feb 5 at 3:30 pm

Pour la suite du monde

ALFF
Feb 5 at 1:15 pm

The Sun at Midnight

ALFF
Feb 5 at 11:00 am

Make Strange

ALFF
Feb 5 at 10:00 am

LOVE LETTER - DUET

ALFF
Feb 5 at 10:00 am

Sinister Oculus

ALFF
Feb 4 at 7:59 pm

Second Nature: FERAL

ALFF
Feb 3 at 11:00 am

Lion

ALFF
Jan 22 at 4:00 pm

Kubo and the Two Strings

ALFF
Jan 15 at 5:30 pm

Hunt for the Wilderpeople

ALFF
Jan 10 at 7:30 pm

2016

Captain Fantastic

ALC
Nov 27 at 8:00 pm

Sonita

ALC
Nov 27 at 6:00 pm

Phantom Boy

ALC
Nov 27 at 3:00 pm

Fire Song

ALC
Nov 14 at 7:00 pm

Men & Chicken

ALC
Oct 16 at 8:30 pm

Seed: The Untold Story

Other
Held on Oct 16 at 6:00 pm

Embrace of the Serpent

ALC
Sep 18 at 8:30 pm

Al Purdy Was Here

ALFF
Jul 9 at 11:15 am

Animated Shorts for Kids

Other
Held on Jul 9 at 10:30 am

The Grubstake Remix

Other
Held on Jul 8 at 9:00 pm

Flexie! All the Same and All Different

Other
Held on Jul 8 at 6:00 pm

When We Were Kings: Rumble in the Jungle!

Other
Held on Jul 8 at 11:00 am

Live Score: Soda Pony + Secret Cinema

Other
Held on Jul 7 at 9:30 pm

Ever the Land

Other
Held on Jul 4 at 8:00 pm

Nu Ho Ni Yeh: Our Story

Other
Held on Jul 4 at 12:44 pm

YFS AGM

Other
Held on Jun 29 at 6:30 pm

En quête de sens

Other
Held on Apr 19 at 9:00 pm

Ever the Land

Other
Held on Apr 19 at 7:00 pm

Youth (La giovinezza)

ALFF
Apr 10 at 9:00 pm

Song of Lahore

ALFF
Apr 10 at 7:00 pm

Room

ALFF
Mar 20 at 8:45 pm

Unbranded

ALFF
Mar 20 at 6:30 pm

The Secret of Kells

ALFF
Mar 20 at 4:30 pm

The Great Alone

ALFF
Feb 14 at 7:30 pm

Brooklyn

ALFF
Feb 14 at 5:00 pm

The Shore Break

ALFF
Feb 14 at 3:00 pm

Al Purdy Was Here

ALFF
Feb 14 at 12:30 pm

Into the Forest

ALFF
Feb 13 at 8:30 pm

Hurt

ALFF
Feb 13 at 5:59 pm

Children of the Arctic

ALFF
Feb 13 at 3:00 pm

Drone

ALFF
Feb 13 at 12:30 pm

Master Class with Alan Zweig

ALFF
Feb 13 at 10:00 am

Boy and the World

ALFF
Feb 13 at 10:00 am

The Forbidden Room

ALFF
Feb 12 at 9:30 pm

Ninth Floor

ALFF
Feb 12 at 7:00 pm

The Devout

ALC
Feb 12 at 4:30 pm

KONELÎNE (our land beautiful)

ALFF
Feb 12 at 2:00 pm

Heart of a Dog

ALFF
Feb 12 at 12:00 pm

Beeba Boys

ALFF
Feb 11 at 7:30 pm

The Amina Profile

ALFF
Feb 11 at 5:30 pm

Gavin Gardiner in Concert

ALFF
Feb 10 at 8:30 pm

Fractured Land

ALFF
Feb 10 at 5:30 pm

Nallua

ALFF
Feb 10 at 12:00 pm

Landfill Harmonic

ALFF
Feb 9 at 8:30 pm

Room

ALFF
Feb 9 at 6:00 pm

The Grubstake Remix

ALFF
Feb 8 at 8:30 pm

Le Dep

ALFF
Feb 7 at 1:00 pm

Rhymes for Young Ghouls

ALFF
Jan 13 at 8:00 pm

Ernest & Célestine

ALFF
Jan 13 at 5:29 pm

The Legend of Barney Thomson

ALC
Jan 10 at 8:00 pm

Mavis!

ALC
Jan 10 at 6:00 pm

Song of the Sea

ALC
Jan 10 at 3:30 pm

2015

Félix et Meira - Rescheduled!

ALC
Nov 30 at 8:00 pm

This Changes Everything

ALC
Nov 21 at 5:00 pm

Eadweard

ALC
Nov 15 at 7:30 pm

Red Army

ALC
Nov 15 at 5:30 pm

The 7th Voyage of Sinbad

ALC
Nov 15 at 3:00 pm

Yukon48 Filmmaking Challenge

Other
Held on Nov 13 at 5:29 pm

What We Do in the Shadows

ALC
Oct 28 at 9:00 pm

Regards sur le court

ALC
Oct 28 at 6:30 pm

Wild Tales

ALC
Oct 25 at 9:00 pm

How to Change the World

ALC
Oct 25 at 6:30 pm

Toy Story

ALC
Oct 25 at 4:00 pm

Tales from the Gimli Hospital

ALC
Sep 25 at 10:30 pm

Hey Rosetta! - Fogo Sessions

ALC
Sep 25 at 10:00 pm

Waterwalker

ALC
Sep 25 at 8:30 pm

Clouds of Sils Maria

ALC
Sep 20 at 8:30 pm

The Salt of the Earth

ALC
Sep 20 at 6:00 pm

Lucille's Ball

ALC
Aug 21 at 9:00 pm

All the Time in the World

ALC
Jul 11 at 12:00 pm

Animated Shorts for Kids

ALC
Jul 11 at 10:30 am

A Band Called Death

ALC
Jul 10 at 9:00 pm

Lowdown Tracks

ALC
Jul 10 at 6:30 pm

Seth's Dominion

ALC
Jul 10 at 1:00 pm

Last Stop for Miles

ALC
Jul 9 at 11:00 pm

Es Kime Ani

ALC
Jun 29 at 2:15 pm

Fitness & Father

ALC
Jun 29 at 1:00 pm

Kurt Cobain: Montage of Heck

ALC
Jun 17 at 9:00 pm

AGM - June 4th 5:30pm

Other
Held on May 20 at 9:26 am

Fido

ALC
Apr 29 at 9:00 pm

What We Do in the Shadows

ALC
Apr 19 at 9:00 pm

Subject Six

ALC
Apr 19 at 9:00 pm

Ida

ALC
Mar 15 at 9:00 pm

Mr. Turner

ALFF
Feb 15 at 7:30 pm

DamNation

ALFF
Feb 15 at 5:15 pm

Howl's Moving Castle

ALFF
Feb 15 at 10:00 am

20,000 Days on Earth

ALFF
Feb 14 at 9:00 pm

Mommy

ALFF
Feb 14 at 6:15 pm

Just Eat It: A Food Waste Story

ALFF
Feb 14 at 4:00 pm

The Secret trial 5

ALFF
Feb 14 at 1:00 pm

Last Stop for Miles

ALFF
Feb 14 at 10:30 am

Everything Will Be

ALFF
Feb 12 at 11:59 am

Violent

ALFF
Feb 11 at 6:30 pm

The Sower (Le Semeur)

ALFF
Feb 11 at 12:00 pm

Cast No Shadow

ALFF
Feb 10 at 9:30 pm

Down River

ALFF
Feb 9 at 7:00 pm

SOL

ALFF
Feb 9 at 5:00 pm

Three Yukon Documentaries

ALFF
Feb 9 at 12:00 pm

Preggoland

ALFF
Feb 8 at 8:30 pm

All the Time in the World

ALFF
Feb 8 at 5:30 pm

Freak Out!

ALFF
Feb 8 at 3:00 pm

Speaking Parts

ALFF
Feb 8 at 12:30 pm

Antarctica: A Year on Ice

ALFF
Feb 8 at 10:15 am

Opening Gala Party

ALFF
Feb 7 at 9:30 pm

ALFF 2015 Opening Recption

ALFF
Feb 7 at 6:00 pm

Citizenfour

ALFF
Feb 7 at 4:00 pm

Boyhood

ALC
Jan 11 at 8:00 pm

The Overnighters

ALC
Jan 11 at 5:30 pm

Pee Wee's Big Adventure

ALC
Jan 11 at 3:00 pm

2014

Tracks

ALC
Nov 23 at 8:00 pm

Jodorowsky's Dune

ALC
Nov 23 at 6:00 pm

A Christmas Story

ALC
Nov 23 at 3:00 pm

C.R.A.Z.Y.

ALC
Oct 26 at 9:00 pm

Altman

ALC
Oct 26 at 7:00 pm

Fly Away Home

ALC
Oct 26 at 4:00 pm

Atanarjuat (The Fast Runner)

ALC
Oct 26 at 1:00 pm

My Winnipeg

ALC
Oct 25 at 10:45 pm

Water

ALC
Oct 25 at 8:15 pm

Passage

ALC
Oct 25 at 6:00 pm

CBQM

ALC
Oct 25 at 4:30 pm

Stories We Tell

ALC
Oct 25 at 12:30 pm

Roadkill

ALC
Oct 24 at 10:45 pm

New Waterford Girl

ALC
Oct 24 at 8:30 pm

Monsieur Lazhar

ALC
Oct 24 at 6:30 pm

Being Caribou

ALC
Oct 24 at 1:01 pm

Goin' Down the Road

ALC
Sep 26 at 10:30 pm

Project Grizzly

ALC
Sep 26 at 9:00 pm

Under the Skin

ALC
Sep 21 at 10:00 pm

Particle Fever

ALC
Sep 21 at 8:00 pm

Crazywater

ALC
Jul 12 at 7:00 pm

This Ain't No Mouse Music

ALC
Jul 12 at 1:00 pm

Salmon Confidential

ALC
Jul 12 at 11:30 am

Animated shorts for kids

ALC
Jul 12 at 10:30 am

Grand Budapest Hotel

ALC
Jul 11 at 9:30 pm

Sauna Music with Kaija Siirala

ALC
Jul 10 at 8:00 pm

How a People Live

ALC
Jul 3 at 5:00 pm

Maïna

ALC
Jul 3 at 3:00 pm

More Than Frybread

ALC
Jul 3 at 1:00 pm

Local Light Cinema Night

ALC
May 15 at 8:30 pm

Finding Vivian Maier

ALC
Apr 27 at 7:00 pm

The Animal Project

Other
Held on Apr 10 at 9:00 pm

Cinephile Club - Spotlight on Coen Brothers

Other
Held on Mar 27 at 7:00 pm

Inside Llewyn Davis

ALC
Mar 23 at 8:59 pm

Cutie and the Boxer

ALC
Mar 23 at 7:00 pm

12 Years a Slave

ALC
Mar 22 at 8:00 pm

Hi Ho Mistahey! (at KDCC)

ALC
Feb 13 at 8:00 pm

Crazywater (at KDCC)

ALC
Feb 13 at 6:00 pm

The Rocket

ALFF
Feb 9 at 7:45 pm

Watermark

ALFF
Feb 9 at 5:00 pm

Pussy Riot: A Punk Prayer

ALFF
Feb 9 at 3:00 pm

Revolution

ALFF
Feb 9 at 12:00 pm

Uvanga

ALFF
Feb 9 at 10:00 am

The Congress

ALFF
Feb 8 at 9:00 pm

Gabrielle

ALFF
Feb 8 at 6:45 pm

Blood Brother

ALFF
Feb 8 at 4:30 pm

Hi Ho Mistahey!

ALFF
Feb 8 at 2:00 pm

My Neighbour Totoro

ALFF
Feb 8 at 9:30 am

I am Divine

ALFF
Feb 7 at 10:15 pm

The Summit

ALFF
Feb 7 at 8:00 pm

Oil Sands Karaoke

ALFF
Feb 7 at 5:15 pm

15 Reasons to Live

ALFF
Feb 7 at 3:00 pm

My Prairie Home

ALFF
Feb 7 at 12:30 pm

Gold

ALFF
Feb 7 at 10:30 am

No Clue

ALFF
Feb 6 at 6:30 pm

ALFF Comedy Pitch Competition

ALFF
Feb 6 at 3:00 pm

Salmon Confidential

ALFF
Feb 6 at 12:00 pm

The Grand Seduction

ALFF
Feb 5 at 7:30 pm

Alias

ALFF
Feb 4 at 4:30 pm

The Call of the Yukon

ALFF
Feb 4 at 12:00 pm

Cas & Dylan

ALFF
Feb 3 at 8:00 pm

Crazywater

ALFF
Feb 3 at 5:30 pm

A Touch of Sin

ALFF
Jan 12 at 8:15 pm

Muscle Shoals

ALC
Jan 12 at 6:00 pm

The Princess Bride

ALFF
Jan 12 at 3:30 pm

2013

Yukon 48 Challenge Screening

ALFF
Nov 28 at 8:00 pm

Gasland Part II

ALFF
Nov 28 at 5:00 pm

Renoir

Other
Held on Nov 17 at 8:30 pm

A Cat in Paris

ALC
Nov 17 at 3:30 pm

Still Mine

ALC
Oct 13 at 10:00 pm

56 UP

ALC
Oct 13 at 7:00 pm

E.T. The Extra-Terrestrial

ALC
Oct 13 at 4:00 pm

Highway 61

Other
Held on Sep 27 at 10:00 pm

Shipyards Lament

Other
Held on Sep 27 at 9:00 pm

Upstream Colour

ALC
Sep 22 at 10:00 pm

Terms and Conditions May Apply

ALC
Sep 22 at 7:59 pm

From up on Poppy Hill

ALC
Aug 22 at 8:00 pm

The Lesser Blessed

ALC
Jul 13 at 7:30 pm

Big Star: Nothing Can Hurt Me

ALC
Jul 13 at 12:45 pm

Animation for kids

ALC
Jul 13 at 10:00 am

Beauty is Embarrassing

ALC
Jul 12 at 9:00 pm

Cold Paradise

ALC
Jul 12 at 7:30 pm

Searching for Sugar Man

Other
Held on Jul 11 at 10:00 pm

Across This Land with Stompin' Tom Connors

Other
Held on Jul 11 at 8:00 pm

Skookum Sound System Community Tour

Other
Held on Jul 1 at 9:00 pm

YFS Annual General Meeting

Other
Held on Jun 19 at 6:30 pm

Local Light Cinema Night - 3

ALC
Jun 6 at 8:00 pm

Local Light Cinema Night #3

Other
Held on Jun 6 at 8:00 pm

Cinephile Club with Daniel Janke

Other
Held on May 23 at 8:00 pm

The Grub-Stake Revisited in Calgary!

Other
Held on May 1 at 9:00 pm

The Grub-Stake Revisited in Whitehorse

Other
Held on Apr 29 at 8:59 pm

8 1/2

Other
Held on Apr 28 at 9:30 pm

Occupy Love

Other
Held on Apr 28 at 7:00 pm

Vanishing Point

ALC
Apr 28 at 4:30 pm

The Lesser Blessed

ALC
Mar 3 at 9:00 pm

Searching For Sugar Man

ALC
Mar 3 at 7:00 pm

5 Broken Cameras

ALC
Mar 3 at 4:30 pm

Detropia *CLOSING FILM*

ALFF
Feb 10 at 8:00 pm

The Angel's Share

ALFF
Feb 10 at 5:15 pm

The Act of Killing

ALFF
Feb 10 at 3:00 pm

Winter Nomads (Hiver nomade)

ALFF
Feb 10 at 10:30 am

Holy Motors

ALFF
Feb 9 at 9:00 pm

My Father and the Man in Black

ALFF
Feb 9 at 6:30 pm

Lucille's Ball

ALFF
Feb 9 at 4:00 pm

Vanishing Point

ALFF
Feb 9 at 1:00 pm

The World Before Her

ALFF
Feb 9 at 11:00 am

Neil Young Journeys

ALFF
Feb 8 at 10:15 pm

Inch'Allah

ALFF
Feb 8 at 8:00 pm

The Fruit Hunters

ALFF
Feb 8 at 6:00 pm

Kivalina v. Exxon

ALFF
Feb 8 at 3:30 pm

Italy: Love it or Leave it

ALFF
Feb 8 at 12:00 pm

Bobcaygeon

ALFF
Feb 7 at 8:30 pm

Stories We Tell

ALFF
Feb 7 at 6:15 pm

Survival Prayer

ALFF
Feb 7 at 12:00 pm

Midnight's Children

ALFF
Feb 6 at 8:00 pm

Cold Paradise

ALFF
Feb 6 at 6:00 pm

Team Bones

ALFF
Feb 6 at 11:59 am

Blackbird

ALFF
Feb 5 at 9:00 pm

The End of Time

ALFF
Feb 5 at 6:15 pm

Yukon Gold: Episode 1

ALFF
Feb 5 at 4:30 pm

Bear 71

ALFF
Feb 4 at 8:45 pm

Your Sister's Sister

ALC
Jan 10 at 9:00 pm

Beauty is Embarrassing

ALC
Jan 10 at 7:00 pm

2012

A Sorry State

ALC
Nov 25 at 8:00 pm

Chasing Ice

ALC
Nov 25 at 6:00 pm

Local Light Cinema Night - 2

ALC
Nov 2 at 8:00 pm

Moonrise Kingdom

ALC
Oct 28 at 9:00 pm

Ai Weiwei: Never Sorry

ALC
Oct 28 at 6:59 pm

The Wizard of Oz

ALC
Oct 28 at 3:59 pm

The Island President

ALC
Sep 16 at 6:59 pm

Modern Times

ALC
Sep 16 at 4:29 pm

Marley

ALC
Jul 26 at 9:00 pm

Boy

ALC
Jul 26 at 7:00 pm

Smokin' Fish

ALC
Jul 6 at 5:00 pm

Smokin' Fish

ALC
Jul 6 at 5:00 pm

Stop Making Sense

ALC
Jul 5 at 10:00 pm

Dugout

ALC
Jul 5 at 8:00 pm

Dugout

ALC
Jul 5 at 8:00 pm

The Last Waltz

ALC
May 6 at 9:00 pm

Local Light Cinema Night

ALC
May 3 at 8:00 pm

The Provider

ALC
May 3 at 8:00 pm

Local Light Cinema Night

ALC
May 3 at 8:00 pm

On the Ice

ALC
Apr 22 at 9:00 pm

Sound It Out

ALC
Apr 22 at 7:00 pm

The Artist

ALC
Apr 22 at 4:00 pm

Tinker, Tailor, Soldier, Spy

ALC
Mar 25 at 9:00 pm

Benda Bilili!

ALC
Mar 25 at 7:00 pm

Peace Out

ALC
Mar 25 at 5:00 pm

Cloudburst

ALC
Mar 24 at 7:00 pm

Circumstance (Closing Film)

ALFF
Feb 12 at 7:00 pm

Into the Abyss

ALFF
Feb 12 at 5:00 pm

My Perestroika

ALFF
Feb 12 at 3:00 pm

Peace Out

ALFF
Feb 10 at 6:15 pm

The Grub-Stake Revisited

ALFF
Feb 9 at 8:00 pm

ALFF 2012 Opening Reception

ALFF
Feb 6 at 5:00 pm

Fitzcarraldo

ALC
Jan 15 at 8:00 pm

Cave of Forgotten Dreams

ALC
Jan 15 at 6:00 pm

Beauty Day

ALC
Jan 15 at 4:00 pm

Kirikou and the Sorceress

ALC
Jan 15 at 2:00 pm

2011

Down By Law

ALC
Nov 13 at 8:00 pm

Blank City

ALC
Nov 13 at 6:00 pm

Raiders of the Lost Ark

ALC
Nov 13 at 2:00 pm

Meek's Cutoff

ALC
Oct 30 at 8:59 pm

Queen of the Sun

ALC
Oct 30 at 7:00 pm

Ghostbusters

ALC
Oct 30 at 3:00 pm

Tree of Life

ALC
Sep 14 at 8:30 pm

Tree of Life

ALC
Sep 11 at 9:00 pm

Louder Than a Bomb

ALC
Sep 11 at 7:00 pm

Singin' in the Rain

Other
Held on Sep 11 at 3:00 pm

Atlin in the 1940's

Other
Held on Jul 10 at 11:30 am

Bloodied but Unbowed

ALC
Jul 9 at 9:00 pm

49 Degrees

Other
Held on Jul 9 at 8:00 pm

CBQM

Other
Held on Jul 9 at 1:30 pm

Phil Ochs: There But For Fortune

Other
Held on Jul 9 at 11:30 am

A Sum of its Parts

Other
Held on Jul 9 at 11:00 am

Hard Core Logo

Other
Held on Jul 8 at 10:45 pm

Music From the Big House

Other
Held on Jul 8 at 9:00 pm

Animated Afternoon for Families

Other
Held on Jul 8 at 5:00 pm

Northern Heart

ALC
Jul 5 at 8:00 pm

Painted Houses

Other
Held on May 3 at 9:00 pm

A Drummer's Dream

ALFF
Apr 17 at 3:00 pm

Stolen From A Hockey Card

ALFF
Feb 10 at 8:00 pm

Fubar II

ALC
Jan 7 at 9:00 pm

2010

Naked Lunch

Other
Held on Nov 6 at 9:00 pm

Carcasses

ALC
Sep 9 at 10:00 pm

Winnebago Man

ALC
Sep 9 at 8:00 pm

Brokeback Mountain

ALC
Aug 12 at 9:00 pm

Soundtrack for a Revolution

ALC
Aug 10 at 9:45 pm

La Dolce Vita

ALC
Aug 6 at 9:00 pm

Last Voyage of the SS Keno

ALC
Aug 6 at 6:00 pm

Babies

ALC
Aug 4 at 10:00 pm

Circumpolar Shorts

ALC
Jul 16 at 8:00 pm

Giant

ALC
Jul 15 at 9:00 pm

The Big Lebowski

ALC
Jul 8 at 9:00 pm

CBQM

ALC
Jul 8 at 8:00 pm

EMPz 4 Life

ALC
Feb 5 at 9:00 pm

Allan King Documentary

ALC
Feb 5 at 7:00 pm

Warrendale

Other
Held on Feb 5 at 7:00 pm

Prairie Tales 11

Other
Held on Jan 8 at 9:00 pm

The Cove

Other
Held on Jan 8 at 7:00 pm

2009

Ugetsu

ALC
Oct 23 at 10:15 pm

Waterlife

ALC
Oct 23 at 8:00 pm

Tulpan

ALC
Oct 2 at 10:00 pm

Dead Man

ALC
Sep 11 at 10:00 pm

Act of God

ALC
Sep 11 at 8:00 pm

YOJIMBO

ALC
Jun 20 at 9:00 pm

Anvil! The Story of Anvil

Other
Held on May 7 at 9:00 pm

The Last Waltz

Other
Held on Feb 9 at 9:00 pm

Remember Africville

ALC
Feb 7 at 9:00 pm

The Journey of Lesra Martin

ALC
Feb 7 at 8:00 pm

Man on Wire

ALC
Feb 6 at 9:00 pm

The Forgotten Woman

ALC
Feb 6 at 7:00 pm

The U.S and Us

Other
Held on Jan 10 at 7:00 pm

Follow us on social media

YFS Annual Supporters

Canada Council for the ArtsGovernment of YukonLotteries YukonCIty of Whitehorse